IZVOR: Pasma izvira iz Nizozemske.
NAMEN:
Saarloosov volčjak ni bil vzrejen z nobenim določenim namenom. Ima lastnosti, ki mu omogočajo, da je zvest in zanesljiv spremljevalec in hišni pes.
KRATEK POVZEM ZGODOVINE:
Leendert Saarloos (1884–1969) je ljubil naravo in pse. Vendar je menil, da so psi postali preveč humanizirani in je kot ljubitelj nemškega ovčarja želel naravne lastnosti vzrediti nazaj v pasmo, da bi ustvarili boljšega delovnega psa. Zaradi tega je križal samca nemškega ovčarja (Gerard van der Fransenum), psa klasičnega Pruskega tipa, s Fleuri, samico volka, ki je izvirala iz sibirske veje evropskega tipa volka (1932). Parjenje nazaj k očetu mu je dalo osnovno populacijo živali s četrtino volčje krvi. Med naslednjimi poskusnimi fazami s strogo selekcijo, se je razvila nova pasma, «Evropski volčjak». Izbrane živali te nove pasme so se sprva dobro odrezale kot psi vodniki za slepe. Vendar se je zaradi povečanja volčje krvi delovna sposobnost, podedovana od prvotnega prednika Gerarda, postopoma izgubila in postalo je očitno, da pasma ni bila primerena za delovne ali vodniške pse.
Zapuščina Leenderta Saarloosa, ni delovni pes, ampak pasma z atributi narave, ki je bila priznana leta 1975. Takrat je pasma dobila ime «Saarlooswolfhond» v čast njenega ustanovitelja.
SPLOŠNI VTIS:
Saarloosov volčjak je močno grajen pes, katerega zunanji videz (zgradba telesa, gibanje in dlaka) spominja na volka. Njegova konstrukcija je uravnotežena in ima precej dolge okončine, ne da bi dajal vtis da je dolgonogi. Samci in samice se morajo jasno razlikovati po videzu.
- PROPORCIJE: Saarloosov volčjak je daljši od svoje višine. Zgornja čeljust in lobanja sta dolžinsko v razmerju 1:1.
VEDENJE / TEMPERAMENT:
Živahen pes, poln energije, ponosnega neodvisnega značaja. Uboga samo iz svoje proste volje in ni pokoren. Svojemu gospodarju je vdan in zelo zanesljiv. Čeprav sam sebe zna do neke mere zaposliti, je vedno zelo pozoren na dejavnosti tropa. Dobro je poudariti da je Saarloos pretežno krdelno usmerjen pes, ki je rad v družbi družine zato ni priporočljivo, da živijo v pesjakih. Ob takem življenju bo potrt in obstaja nevarnost, da se pojavi agresija zaradi frustracije, ki za to pasmo ni značilna. Saarloos ni agresiven, želja do pobega je močnejša. Do tujcev je zadržan in sprva nezaupljiv/sumničav. Njegova rezervirana narava in volku podobna želja po pobegu v neznanih situacijah, so značilne za Saarloosovega volčjaka in bi se morale ohraniti kot značilne lastnosti pasme. Ko se neznanci približajo Saarloosu, bi morali imeti nekaj razumevanja za obnašanje tega psa, zaradi lastnosti, ki jih ima pasma kot svojo dediščino. Prisilni neželeni pristop neznanca lahko privede do prevelike želje po begu. Zatiranje tega nagnjenja, na primer s pomanjkanjem svobode psa na povodcu, lahko povzroči da njegovo vedenje postane nervozno. Pri vzgoji je potrebno veliko potrplenja in zaupanja ter časa, so zelo inteligenti vendar tudi trmasti. Zaradi plahe narave so primerni za bolj neurbana okolja.